Ayasofya müzesi, Türkiye’nin utanç duvarıdır

26-turkiye-nin-en-buyuk-camileri-2_1246397783

Ayasofya mevzusu bir çok sapla samanla karıştırlmış bir karmaşanın içinde aklımda yer edinmişti. Bu sebeple bu konuyu kendimce mütalaa etmek istedim. Kendi çağrışım havuzumda Ayasofya’nın üç göbek bağı mevcuttu. İslâmbol’un, Fatih’in İstanbul’u fethedip İslâmlaştırmasının sembolü oluşu. Okumaya devam et

Share Button

Fatih Sultan Mehmet’in Ayasofya Vakfiyesi

Fatih Sultan Mehmet Han’ın Ayasofya Vakfiyesinin Baş ve Son Sahifelerinîn Tercümesi
Aşağıda vakfiyenin baş ve son sahifelerinin tercümesi verilmiştir. Ancak Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’nde bulunan Ayasofya ile ilgili Arapça vakfiyenin baş tarafı kesik olduğundan ilk sayfalar Türk ve îslam Eserleri Müzesi 2182 no’da bulunan nüshadan alınmıştır.

Fatih'in Ayasofya Vakfiyesi İlk sayfası

Fatih’in Ayasofya Vakfiyesi İlk sayfası

Okumaya devam et

Share Button

Özgür Ayasofya Platformu Hakkında

10245498_1425731717680806_8472356241916987868_nHak ve Hürriyetlerin en kudsi değer olarak kabul edildiği bir asırda.

İleri demokrasi ve çağdaş bir Türkiye’nin konuşulduğu bir dönemde.

Kürt meselesi, Ermeni meselesi, Alevi meselesi gibi asırlık sorunların konuşmaya ve çözüm yollarının aranmaya başlandığı bir zeminde.

Trabzon’da Sümela manastırı, Van’da Akdamar Kilisesinin restorasyon sonrası ibadete açıldığı bir zamanda.

79 yıldır Ayasofya’nın ibadete kapatılmasını vicdanen, aklen ve hukuken doğru bulmuyoruz.

Okumaya devam et

Share Button

Ayasofya: Şanlı Fethin Sessiz Çığlığı

12272077311Minareleri, bu sessiz haykırışın dilleri; fakat sadece bir sessiz insanın, elleriyle kendini ifade etmesi gibi; bize ve tüm Dünya’ya kendi ellerini semaya dik tutarak lisanı haliyle tevhidi haykırıyor.

O azim cesedine layık olduğu kutsi ruha, şanlı bir fetihle kavuştuğundan beri hayat alameti olan dilleriyle semayı çınlattı.

İslam’la dirildiği günden beri onu hayatdar kılan ruhunu söndürmek isteyen karanlık dimağlara ve gözlere her sabah güneşin dokunuşuyla Nebinin ( a.s.m)  müjdelediği şehrin tahtında dimdik bir fatih edasıyla ümmeti selamlıyor.

Ve bizlerde bu selama binler selam ile mukabele edip gün senindir ey yadigârı ecdat Nişane-i İslam diyoruz ve bunu ikinci fethin tekbirleri ile bir vazife biliyoruz. Okumaya devam et

Share Button

Ayasofya’da, Türk düşmanı Curzon’un izinden gidenler

ayasofyaSon iki yıldan beri gündemde tutmaya çalıştığım Ayasofya’nın yeniden camiye çevrilmesi konusu bir milletvekilinin kanun teklifi vermesi üzerine alevleniverdi. Hangi gerekçeyle olursa olsun ‘Ayasofya davası’nın gündemde tutulmasında fayda var.

30 yıl süren başörtüsü tartışmasında olduğu gibi varsın herkes eteğindeki taşları döksün, sonunda kimin iddiasının ve delillerinin güçlü olduğunu kamuoyu elbette değerlendirecektir. Okumaya devam et

Share Button