Özgür Ayasofya Platformu Hakkında

10245498_1425731717680806_8472356241916987868_nHak ve Hürriyetlerin en kudsi değer olarak kabul edildiği bir asırda.

İleri demokrasi ve çağdaş bir Türkiye’nin konuşulduğu bir dönemde.

Kürt meselesi, Ermeni meselesi, Alevi meselesi gibi asırlık sorunların konuşmaya ve çözüm yollarının aranmaya başlandığı bir zeminde.

Trabzon’da Sümela manastırı, Van’da Akdamar Kilisesinin restorasyon sonrası ibadete açıldığı bir zamanda.

79 yıldır Ayasofya’nın ibadete kapatılmasını vicdanen, aklen ve hukuken doğru bulmuyoruz.

1935 yılında Müzeye çevrilmesi ile yapılan vahim hatanın telafi edilmesini yetkililerden bekliyoruz.

1453 yılı İstanbul’un fethiyle beraber Fatih Sultan Mehmet Ayasofya’yı cami olarak vakfetmiştir. Ayasofya’nın Cami olarak kalması yönünde vakıf sahibinin açık beyanı tarihi belgelerle sabittir. Ayasofya tapusu üzerinde resmi olarak Cami olduğu açıktır.

Ayasofya ibadethane olarak inşa edilmiş insanlık tarihinin en önemli şahitlerinden biridir. Fetihle beraber harabe halinden kurtarılıp 482 yıl boyunca cami olarak hizmet etmiştir.

Ayasofya sıradan bir cami değildir. Ezan- ı Muhammedi nasıl ki İslam dininin bir şeairi yani sembolüdür. Aynen öylede Ayasofya dahi fetihle beraber Şeair-i islamiye olmuş ve asırlarca o kudsi sancağı dalgalandırmıştır.

İslam dininde bu gibi şeairler umuma bakar, umumun rızası olmadan değiştirilmesi, başka bir şeye dönüştürülmesi umumun hukukuna tecavüz manasına gelir.

Umumu ilgilendiren böyle kudsi şeairlere yapılan bir hürmetsizlik umumi musibetleri davet eder.

Öncelikle bütün vatandaşlarımızdan hak ve hukuklarına sahip çıkıp Ayasofya’nın tekrar camii haline getirilerek ibadete açılmasını talep etmesini bekliyoruz. Zira bugün zincirlenip tutsak edilmiş Ayasofya camiinin tekrar hürriyetine kavuşması için hareket etmezsek bizde o zulme ortak olmuş oluruz.

Yetkililerimizi, Ayasofya Camiinin üzerinde hak sahipleri olan bütün Müslümanları, Peygamber Müjdesine mazhar olmuş komutan ve askerleri dikkate alıp, Fatih’in vakfiyesinde ifade ettiği bütün İslam âlemi üzerindeki lanetin kaldırılması için ivedilikle vazifeye davet ediyoruz.

Türk hükümetinin Hıristiyanlar için Ruhban okulunu, Müslümanlar için Ayasofya camiini tekrar ibatede açarak hak ve hürriyetlere saygılı olup savunduğu değerlerde samimi olduğunu bütün dünyaya göstermesini bekliyoruz.

Türkiye ve Dünyadaki her Müslüman ve Hıristiyan’ın, Ayasofya’nın zincirlerinin kırılması için başlattığımız ÖZGÜR AYASOFYA hareketine katılmasını bekliyoruz.

Share Button

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code